You are here: Home > Uncategorized > Profilaktyka jaskry

Profilaktyka jaskry

Jaskra jest poważną chorobą oczu. Prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego, co skutkuje utratą wzroku. Jej przyczyna to najczęściej podwyższone ciśnienie w gałce ocznej. Choroba rozwija się szybko i zazwyczaj bezobjawowo, co niestety nie sprzyja jej natychmiastowemu zdiagnozowaniu i leczeniu. Aby wcześnie rozpoznać jaskrę, należy dobrze ocenić czynniki ryzyka.

Na szczęście istnieje szereg badań, które pomagają wykryć chorobę – zobacz tu: tourmedica.pl/artykuly-medyczne/operacje-i-leczenie-jaskry/

Jak wykryć jaskrę?

Badania kontrolne pod kątem wykrywania jaskry powinno się wykonywać raz lub dwa razy do roku. Szczególnie dotyczy to dzieci i dorosłych z krótkowzrocznością. Ważną informacją jest wiadomość o występowaniu tej choroby w rodzinie. Istnieją badania, które pomagają wykryć jaskrę stosunkowo wcześnie. Jedną z takich metod jest pomiar ciśnienia śródgałkowego z uwzględnieniem grubości rogówki czyli pachymetria. Grubość rogówki to pośredni wskaźnik integralności śródbłonka. Badanie dokładnie oblicza ciśnienie śródgałkowe, przez co jest dobrym narzędziem diagnostycznym w kierunku jaskry. Inna metoda to ocena tarczy nerwu wzrokowego, wykonywana przy pomocy HRT – laserowej tomografii siatkówki. Użytkowana jest również metoda badania tarczy nerwu wzrokowego przy pomocy OCT, która pozwala określić grubość włókien nerwowych w siatkówce uszkodzonych w wyniku jaskry. Popularną metodą jest również perymetria – komputerowe badanie pola widzenia. Umożliwia ona wczesne wykrycie ubytków w tym polu. Sygnalizuje też rozwijanie się procesu zaniku nerwu wzrokowego. Badanie pola widzenia powinno się wykonywać nawet co kilka miesięcy. Inną metodą jest gonioskopia czyli ocena kąta przesączania. To badanie można wykonać na dwa sposoby: inwazyjnie i nieinwazyjnie. Sposób inwazyjny wymaga znieczulenia gałki ocznej. Do sposobu nieinwazyjnego potrzebny jest aparat optycznej tomografii przedniego odcinka oka. Niestety tylko wczesne wykrycie jaskry może uratować nas przed utratą wzroku.

– Za prawidłowe wartości ciśnienia ocznego uważa się 10-21 mm Hg – mówi dr n. med. Arkadiusz Pogrzebielski ze Szpitala św. Rafała w Krakowie. Jeżeli wynik badania jest wyższy, istnieje zagrożenie jaskrą. Niekiedy jednak jaskra pojawia się też przy niższych wartościach ciśnienia ocznego. Istnieje wiele czynników ryzyka tej choroby. Należy do nich między innymi starszy wiek – jaskra rozwija się zazwyczaj po 40 roku życia, a im pacjent starszy, tym ryzyko jest większe. Również występowanie tej choroby w rodzinie, szczególnie wśród krewnych pierwszego stopnia, jest ważną informacją dla pacjenta i lekarza. Inne czynniki to krótkowzroczność i mała grubość rogówki. Co ciekawe, rasa też ma wpływ na zachorowanie na jaskrę – osoby rasy czarnej częściej zapadają na tę chorobę. Mniej istotne czynniki ryzyka to migrena, objaw Reynauda czyli zimne dłonie i stopy, zarówno niedo- jak i nadciśnienie, duże spadki ciśnienia podczas snu i duże stężenie cholesterolu. Wśród potencjalnych cech sprzyjających jaskrze wymienia się także: alkoholizm, otyłość, palenie tytoniu, cukrzycę, a także przewlekły stres.

Aby zapobiec jaskrze, należy regularnie wykonywać badania diagnostyczne. Wczesne wykrycie choroby pozwala na jej skuteczniejsze leczenie. Będąc w grupie ryzyka, warto także używać kropli przeciwko jaskrze. Wybranie dobrych kropli wymaga indywidualnego podejścia i konsultacji z lekarzem okulistą, mogą mieć one bowiem zarówno działanie nawilżające, jak i zmniejszające ilość płynu w gruczołach łzowych. Wszystkie jednak zapobiegają zwiększeniu się ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ograniczyć należy uprawianie sportów i czynności, które mogą przyczynić się do urazu oczu. Niektóre urazy powodują jaskrę od razu, a inne dopiero po wielu latach; dlatego przebyte urazy oczu też są czynnikiem ryzyka. Przy problemach z sercem spowodowanych dużym poziomem cholesterolu, powinno się rozważyć jego farmakologiczne obniżenie. Badania wskazują, że w przypadku stosowania leków obniżających cholesterol, pacjenci byli mniej podatni na atak jaskry. Jednak takie leczenie również wymaga konsultacji z lekarzem; leków nasercowych nie wolno przyjmować będąc zdrowym.

Jaskra to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku przez osoby po 60. roku życia. Farmakologiczne leczenie oraz inne terapie lecznicze są długotrwałe i kosztochłonne. Dlatego warto dobrze wiedzieć jak zapobiec chorobie, szczególnie jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka.

Comments are closed.